Ліпома

Ліпома (в народі жировик) – це доброякісна пухлина, яка розвивається жирової тканини. Зустрічається в усіх ділянках тіла, де є жирова тканина; в 98% випадках зустрічається підшкірно – на голові, тулубі, руці, нозі; рідко – в глибоких м`яких тканинах (між-м’язова ліпома) – у заочеревинній, навколо-нирковій клітковині, молочній залозі, середостінні, легенях, стравоході, тонкій та товстій кишці.

Причини виникнення ліпом

Нами на кафедрі хірургії та проктології спільно з Японським онкологічним товариством проведено аналіз генетичного коду патологічних тканини ліпом. Під час дослідження було встановлено, що причина виникнення ліпом криється в дефекті довгого плеча 12 хромосоми, а саме подвоєнні і як наслідок дисфункції частини хромосоми, що кодує спеціальні чутливі зони клітини. Їх наукова назва – рецептори, що активуються пероксисомними проліфераторами альфа типу PPAR-alpha. При надлишку жирів вони повинны синтезувати розчинник жиру (ТАГ-ліпазу), однак вони неактивні і розпаду жирів не відбувається. Тобто було встановлено, що ліпоми ростуть не через надмірне депонування жирів в адипоцитах, а через неможливість їх розчеплення! Теоретично є група ліків які збільшують кількість корисних рецепторів PPAR-alpha і дають надію на медикаментозне, а не хірургічне лікування ліпоматозу. Назва цієї фармакологічної групи фібрати. Про те мною не виявлено даних в доступній мені літературі де б була підтверджена їх ефективність для лікування ліпом.

Ліпома класифікація

Розрізняють ряд клінічних різновидів ліпом:

  • периневральна ліпома (в 9 з 10 випадків вражає серединний нерв і може супроводжуватись нервитом);
  • люмбосакральна ліпома (часто асоціюється з spina bifida (розщеплення хребтового стовпа) і внутрішньо хребтовою ліпомою;
  • ліпома сухожильної піхви і синовіальної оболонки суглоба (розташовується в названих утвореннях)
  • внутрішньо- та між-м`язові ліпоми (проростають крізь м’язи і дають рецидив у випадку неповного видалення ліпоми;
  • міоліпома м`яких тканин (рідко буває підшкірною);
  • ангіоліпома (частіше всього зустрічається в нирках; стосовно шкірних ангіоліпом, то вони зустрічаються рідко, як правило у чоловіків (середній вік 53 роки), виявляються у вигляді поодинокого безболісного підшкірного вузла в ділянці кінцівок);
  • аденоліпома (дермальний (дерма – шкіра), або підшкірний варіант ліпоми з компонентами структур потової залози).

Чи небезпечна ліпома ?

Чого слід остерігатися при виявленні ліпоми? В більшості випадків ліпома не є істотною загрозою для здоров’я людини, однак ліпоми великих розмірів можуть провокувати стиснення навколишніх тканин, судин і нервових закінчень, що проявляється онімінням та болючістю. Виключно рідко ліпома може переродитися в злоякісний утвір – ліпосаркому (рак).

Симптомі та діагностика ліпоми

Діагностика ліпоми для кваліфікованого спеціаліста не викликає труднощів. Проводиться медичний огляд та визначається клінічна картина. Справжня ліпома це м`який, рухомий підшкірний вузол, безболісний, не спаяний з навколишніми тканинами. Найбільш часто зустрічається жировики розміром 1-5 см в діаметрі. Однак іноді ліпоми можуть досягати дуже великих розмірів (30 см і більше вагою понад 25 кг., див малюнки в коментарях). Доброякісний характер пухлини на доопераційному етапі підтверджується ультразвуковою діагностикою та пункційною біопсією.

В ряді випадків, коли ліпома розташована в недоступних для пальпації місцях (в середині грудної клітки, черевній порожнині, заочеревинній клітковині, спинномозковому каналі), додатково можуть бути застосовані допоміжні методи дослідження: ендоскопічне ультразвукове дослідження, рентгенологічне дослідження, комп’ютерна томографія.

Утворення великої кількості ліпом в ділянці плечей та шиї, у вигляді хомута, може говорити про синдром, або хворобу Маделунга.

Синдром Маделунга – це вроджений розлад обміну жирів, внаслідок якого формуються жирові відкладення в ділянці шиї та плечей.

Іншими словами – це різноманітність множинного спадкового ліпоматозу (має аутосомно-домінантний тип успадкування): розвиток ліпоматозу починається з спини в ділянці потилиці і з плечей, далі залучаються грудна клітка, підборіддя, пахвова, попереково-сіднична і калиткова ділянки. Здебільшого хворіють чоловіки від 35 до 40 років, чоловіки, що зловживають спиртними напоями, в деяких випадках жінки, що не вживають алкоголю. Лабораторних зрушень не спостерігається, гістологічно відмічається накопичення жирової тканини нормальної структури.

Ліпома чи можливе лікування без операції ?

Як позбутися ліпом? Єдиним способом позбавлення є радикальне хірургічне видалення ліпоми разом з капсулою. Непрофесійне або неповне видалення може призвести до рецидиву ліпоми або навіть гірше до численного розростання жировиків по підшкірній жировій клітковині всього організму (ліпоматоз).

Невеликі ліпоми можна видалити під місцевим знеболенням. За великих розмірів ліпоми та її локалізації у важкодоступних місцях, операція проводиться під наркозом і може знадобитися госпіталізація на 1-2 доби і більше.

Хірурги застерігають, само діагностика небезпечна: за жировик, непрофесіонал може прийняти злоякісне новоутворення, зволікання у лікуванні якого може призвести до сумних наслідків.

Ціна видалення ліпоми залежить від методу втручання – хірургічне, лазерне, шейверне видалення або ліпосакція,а також від місця розташування ліпоми і складності майбутньої операції. Тому хірургічні центри які виставляють ціни на ліпоми не завжди виправдовують очікування.

У вас є питання?

Отримати детальну інформацію про послуги і ціни і записатися на прийом ви можете цілодобово за телефонами 095-33-65-474 та 068-040-999-7

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом