Гемангіома

Загальна інформація

Гемангіома в більшості випадків розвивається від народження в результаті розростання судин, шляхом розмноження клітин, які вистилають внутрішню стінку судин (ендотеліоцитів).

геменгиома

Гемангіома судинна зірочка розмірами від кількох міліметрів до десятків сантиметрів

Які причини гемангіоми?

Остаточно причини появи гемангіом на наш час невідомі. Але вважається, що до цього може призвести ОРВІ, якою мати перехворіла в перші 3-6 тижнів вагітності, коли відбувається закладання судинної системи плоду.

Як виглядають гемангіоми?

Вчені розрізняють капілярну, кавернозну (артеріальна і венозна кавернома), ювенільну, комбіновану форми.
Капілярна гемангіома має червоний або синьо-червоний колір, розташовуються поверхнево, чітко відмежована, ушкоджує шкіру і кілька міліметрів підшкірного жирової клітковини, росте переважно в сторони. Поверхня гемангіоми гладка, рідше – нерівна, іноді трохи виступає над шкірою. При натисканні гемангіома блідне, але потім знову відновлюють свій колір.
Кавернозна гемангіома розташовується під шкірою у вигляді обмеженого вузла. Виглядає як пухлиноподібне утворення, покрите незміненій або синюшною на верхівці шкірою. При натисканні гемангіома спадається і блідніє (внаслідок відтоку крові).
Розрізняють два різновиди кавернозної гемангіоми: артеріальна і венозна.
Артеріальна кавернома зустрічається рідше, виникає переважно у дорослих осіб. Через товсті стінки судин які її утворюють, вона має лівідно-синій колір. При цьому у всій товщі дерми виявляють велику кількість новоутворених судин артеріального типу. В процесі росту пухлини беруть участь всі елементи судинної стінки. Особливо вираженою і нерівномірною буває розростання м’язових елементів судин, які, однак, зберігають свій просвіт.
Венозна кавернома характеризується наявністю в дермі і підшкірній клітковині великих, неправильної форми порожнин, вистелених одним шаром сплощених ендотеліоцитів, відокремлених один від одного сполучнотканинними тяжами. Іноді в результаті розмноження адвентиціальних клітин (тих, що вистеляють судинну стінку ззовні), ці тяжі різко потовщуються.
Ювенільний гранульома зустрічається у одного з 200 новонароджених. Проявляється в перші тижні життя дитини у вигляді червоної плями, що збільшується, виступаючи над рівнем шкіри. Протягом 6 місяців вона сягає максимального розвитку. Кількість вогнищ ураження варіює від одиничних до множинних. Зазвичай до 6-7 років життя у більшості хворих (70-95%) гемангіома значно або повністю розсмоктується.
Комбінована гемангіома являє собою поєднання поверхневої і підшкірної гемангіоми (капілярга і кавернозна).
Більшість гемaнгіом непомітні відразу після народження, a з’являються протягом перших двох тижнів життя дитини. Спочатку батьки помічають почервоніння, схоже на подряпини, яке замість того щоб зникнути збільшується в розмірі і об`ємі.
Гемангіоми мають такі особливості:
– більшість гемангіом виникають в перші 2-3 тижні життя і проявляються в перший рік життя дитини.
– ці новоутворення кровоносних судин можуть швидко прогресувати. Може також спостерігатися спонтанне зникнення гемангіоми.
Не дивлячись на свою доброякісну природу, гемангіома має риси злоякісного перебігу. Навіть точкові і невеликі судинні пухлини у новонароджених можуть виявляти бурний ріст, нерідко сягаючи великих розмірів.
У 30% випадків зворотний розвиток не завершується повністю з успішним результатом і вимагає надалі додаткових маніпуляцій. Спонтанне зникнення не є гарантією відмінного косметичного результату. Процес одужання може мати різний перебіг.

Де найчастіше розташовуються гемангіоми?

На першому місці по частоті випадків виникнення гемангіом стоїть ділянка голови. В основному гемангіоми розташовуються на повіках, ділянці лоба аж до волосистої частини голови, біля кореня або кінчика носа, на щоках, включаючи ділянки щік зсередини рота, на слизовій оболонці очей. На друге місце по частоті ураження – ділянка статевих органів. Забруднення цих місць сечею і випорожненнями, тертя пелюшками або одягом може приводити до виразки і кровотеч гемангіом, а також занесення в ці місця інфекцій.
Часто гемангіоми зустрічаються на верхній частині тіла, на руках і ногах. Гемангіоми можуть також розташовуватися у внутрішніх органах, м’яких тканинах і кістках. Зустрічаються і випадки множинних гемангіом в різних місцях.
Стадії перебігу хвороби. Розрізняють 3 стадії в перебігу захворювання: активного росту (з 1-3 до 6-8 міс), припинення росту (з 6-8 до 12-18 міс), інволюції (до 5-7 років). Інволюція – це зворотний розвиток, регрес.

Чи потрібно лікувати гемангіоми?

Кавернозні і комбіновані гемангіоми практично не регресують.Факт спонтанної регресії гемангіоми часто неправильно оцінюється сімейними лікарями і хірургами загальної медичної мережі. Вони приписують цю якість гемангіома абсолютно у всіх випадках, майже всім пацієнтам, залишаючи їх найчастіше без нагляду й лікування
Ріст гемангіом непередбачуваний. Іноді невелика поверхнева гемангіома за декілька місяців може перетворитися на велику і глибоку гемангиому з ураженням різних небезпечних анатомічних зон або органів, без надії на призупинення росту. Нескладно уявити що в разі прогресування гемангіоми в області молочної залози, біля ока, вуха, носа, в порожнині рота крім косметичного дефекту може розвинутися порушення зору, слуху, дихання, порушується акт ковтання. Розраховувати на спонтанну регресію пухлини в такому випадку дуже небезпечно.

Гемангіома ускладнення

Враховуючи, що гемангіома є судинною пухлиною, при певних несприятливих умовах кров у цих судинах може тромбуватися (згортатися), що призводить до сильного больового синдрому, інтоксикації, підвищення температури, виразкування і нагноєння гемангіоми.
Запалення і нагноєння гемангіоми також може бути викликано і звичайною травмою.
Ускладнення є негайним сигналом до лікування гемангіоми. Це можуть бути не тільки виразки з інфекцією, але і порушення у функціонуванні органу, сильна анемія унаслідок кровотечі, сильне зростання гемангіом з порушенням прилеглих тканин.
Гемангіома на обличчі і в області статевих губ і анального отвору розглядається як екстрений косметичний випадок і вимагає лікування протягом трьох днів.
Гемангіоми з явною тенденцією до зростання (збільшення площі розповсюдження в два рази за один тиждень) повинні бути оброблені відразу ж, а при іншому збільшенні – протягом тижня.
Гемангіоми в роті і усередині щік також розглядаються як екстрений випадок і повинні бути оброблені лазером перед тим, як виникне необхідність в їх хірургічному видаленні.
Дуже важливо не втратити момент, коли гемангіома почне рости інвазивно або інфільтративно, руйнуючи навколишні органи і тканини, як злоякісна пухлина.

Гемангіома методи лікування

Розроблено різні методи лікування гемангіом, серед них різні види оперативних втручань, кріодеструкція, лазеродеструкція, СВЧ терапія, рентгенотерапія, гормональне лікування. У кожному конкретному випадку використовується окремий метод лікування.

Гемангіома методи профілактики

Виникнення гемангіом на даний час не відомі, оскільки точно не встановлені фактори, що викликають її. Але необхідно дуже уважно поставитися до профілактики її ускладнень, тобто її збільшення в розмірах, травмування, тромбування, виразки, нагноєння.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 

У вас є питання?

Отримати детальну інформацію про послуги і ціни і записатися на прийом ви можете цілодобово за телефонами 095-33-65-474 та 068-040-999-7

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом