Фатерів сосочок або великий дуоденальний сосочок

Большой дуоденальный сосочек

Большой дуоденальный сосочек

Більшість хірургів саме так називають великий дуоденальний сосочок, однак мало хто знає, що Abraham Vater (дивись малюнок) не описував вищезгаданий анатомічний утвір в своїх працях. Автор в 1720 р. перший описав дивертикул термінального відділу холедоха про, що й читав лекцію в Вітенбергському університеті. Латинська назва лекції звучить як – «Novus bills diverticulum». Натомість А. Фатером було описано надзвичайно рідкий вид патології – дивертикул загального жовчного протока або холедохоцеле. Слід відмітити, що протягом життя повторного випадку холедохоцеле автор так і не зустрів. Отже автор не описував ані анатомії великого дуоденального сосочка ані ампули загального жовчного протоку і ніколи не згадував про нього в своїх працях, як прийнято вважати. Проте в медичній літературі великий дуоденальний сосочок і ампула носять його ім’я. Більшість істориків схиляються до думки, що помилку в назві утвору допустив Claude Bernard, який в 1856 р. у своїй книзі цитуючи Фатера, написав «спільна ампула названа мною Фатеровою», «Ampoule commune nomme ampoule de Water,» – і написав W замість V так і утворилась назва анатомічної одиниці.
Утвір що носить назву ампула Фатера, – це протока утворена злиттям загального жовчної і Вірсунгової (головної панкреатичної) протоки в інтрамуральній частині низхідного коліна дванадцятипалої кишки. Візуально цей короткий сегмент (2-18 мм), має вигляд циліндричної вузької трубки, а не колби – ампули. Ця протока може мати вигляд ампули лише при наявності перешкоди відтоку жовчі на рівні вічка великого дуоденального сосочка. Можливо сегмент названо ампулою через відсутність можливостей дослідити контури утвору в давні часи in vivo, всі дослідження велись на трупах де опису піддавався утвір з розслабленою мускулатурою який приймав колбоподібний вигляд.
Отож Фатер ніколи не згадував про сосочок дванадцятипалої кишки, який носить його ім’я. Великий дуоденальний сосочок вперше як і сфінктер Одді описав англійський анатом Francis Glisson в 1654 р. в першому виданні його книги Anatomie Heparis. Інша частина науковців вважають, що першим вищевказаний утвір описав Gottfried Bidloo в 1685 р. треті приписують авторство Giovanni Domenico Santorini і датують його 1724 р., саме тому в деяких текстах зустрічається назва сосочок Santorini.
Важливо знати, що терміни Фатерів сосочок , сосочок Santorini, Bedloo, дуоденальний сосочок і великий дуоденальний сосочок це все слова синоніми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 

Наші філії Подзвонити Спитати хірурга